Ako správne používať popruhy na chodidlá

Madlo, sedadlo, popruhy na chodidlá. Čo majú tieto tri veci spoločné? Sú to časti veslárskeho trenažéra, ktoré prichádzajú do kontaktu s vaším telom. Pozrime sa bližšie na popruhy na chodidlá, prečo sú potrebné a ako sa majú používať.

Chodidlové popruhy vás na veslárskom trenažéri istia v pozícii dotiahnutia, kedy brušné svaly stabilizujú telo a sedacie a štvorhlavé svaly stehna sa sťahujú. Popruhy na chodidlách vám umožňujú väčší záklon v zábere, ale core svaly by mali byť zapojené kvôli primárnej stabilite. Cvičením, ktoré vám pomôže dosiahnuť to, že brušné svaly sú zapojené vo fáze dotiahnutia je veslovanie bez použitia popruhov na chodidlách. Pri takomto tréningu môže byť záber o niečo kratší, ale tu je cieľom zapojiť core svaly na stabilizovanie záklonu. Keď veslujete s pripevnenými popruhmi na chodidlách, uistite sa, že brušné svaly vás udržujú v pozícii záklonu, nespoliehajte sa na nohy.

Popruhy na chodidlá nie sú potrebné pri fáze návratu, kedy sa vraciate do východzej pozície. Ak používate popruhy, aby ste nabrali rýchlosť do fázy začiatku, kladiete tak zbytočný stres na hamstringy a môže to viesť k zraneniu. Namiesto toho skúste rýchlo uvoľniť ruky a potom nechajte aby chrbát nasledoval vaše ruky dopredu, čím dosiahnete taký uhol naklonenia trupu, aký potrebujete vo fáze začiatku. Použitie popruhov na chodidlá pre spätný posun na koľajnici má tiež za následok urýchlenie fázy návratu. Fáza návratu je doslova “návrat” z jedného záberu a príprava na ten nasledujúci. Pomer vášho ťahu a návratu by mal byť 1:2, inými slovami, váša fáza návratu by mala byť dvakrát taká dlhá ako vaša fáza ťahu. Ak používate vo fáze návratu nohy preto aby ste sa vrátili späť na začiatok, tak sa s najväčšou pravdepodobnosťou “náhlite po koľajnici”.

Popruhy si umiestnite povyše nártu chodidla. Pri veslovaní sa uistite, že popruh dobre prilieha ale zároveň nebráni krvnému obehu. Popruh by nemal byť upevnený veľmi natesno. Ak sa cítite lepšie s väčším priestorom, je to na vás. Malo by stačiť, ak do voľného priestoru zmestíte dva prsty.

Popruhy sa môžu časom opotrebovať, ale ich výmena je časovo aj peňažne nenáročná. Životnosť popruhu sa môže predĺžiť správnym používaním a dodržaním správnej techniky veslovania. Popruh sa utiahne tak, že potiahnete za jeho voľný koniec. Pre uvoľnenie, potiahnite pútko na pracke. Popruh sa nemusí vytiahnúť von cez pracku, aby ste si mohli z neho vytiahnúť nohu.

Autor článku: Meredith Breiland