Ako si vytvoriť domácu Concept2 posilňovňu

Domáca posilňovňa môže byť vašou vlastnou fitness oázou. Môžete využiť priestor v suteréne, voľnej izbe, alebo priamo vo vašej obývačke. Domáca posilňovňa ponúka pohodlie a môže byť cenovo dostupnou alternatívou bežného fitness centra. Ergometre Concept2 sú výbornou investíciou, ako z hľadiska efektívneho tréningu, tak aj z finančného hľadiska.

AKO ZAČAŤ?

Najprv si premyslite miesto, kde budete ergometer používať. Môže to byť nejaké dočasné alebo prispôsobené miesto, kde si len zacvičíte a po tréningu ho uskladníte na inom mieste. Alebo si môžete vytvoriť permanentný cvičebný priestor so špeciálne upravenou športovou podlahou a s inšpiratívnymi nástennými plagátmi. V každom prípade sa uistite, že ergometer bude chránený pred vonkajšími vplyvmi, ako sú napr. vlhkosť a extrémne teploty, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť fungovanie či už monitora alebo iných častí ergometra.

Tím menej náročným na komfort netreba veľa, aby začali s tréningom na Concept2 veslárskom či lyžiarskom trenažéri alebo na stacionárnom bicykli BikeErg. Tí náročnejší budú možno vyžadovať aj prirodzené svetlo, klimatizáciu, možnosť regulácie teploty alebo hudbu, aby sa cítili ako pri návšteve fitnescentra.

Ergometre Concept2 môžete použiť na väčšine typov podláh. Niektorí športovci používajú pre dodatočnú ochranu podlahy aj podložku pod ergometer, ale nie je to nevyhnutné. Výkonnostné monitory na všetkých Concept2 ergometroch využívajú ako zdroj energie výkon pri samotnom tréningu a ako záložný zdroj slúžia dve batérie typu D-cell. Nemusíte byť teda v blízkosti elektrického zdroja. Mobilné kolieska vám umožnia premiestniť ergometre na ľubovoľné miesto.

KTORÝ ERGOMETER?

Veslovací trenažér model D je najpredávanejší veslársky trenažér od spoločnosti Concept2. Poskytuje výborný kardiovaskulárny tréning vhodný pre všetky vekové kategórie. Pri cvičení tiež spálite veľké množstvo kalórií, takže je výbornou tréningovou pomôckou pri chudnutí. Pretože poskytuje komplexné cvičenie so zapojením všetkých hlavných svalových skupín prostredníctvom širokej škály pohybu, nebudete potrebovať množstvo ďalších zariadení. Pre silový tréning môžu byť vhodné jednoručné činky a závažia a je dôležité zabezpečiť si aj dostatočný priestor pre strečing.

Veslársky trenažér Concept2 model E je vhodnou voľbou pre pre tých, ktorí majú problémy s nadváhou, alebo majú zníženú pohyblivosť. Sedačka modelu E je oproti modelu D umiestnená o 15 cm vyššie, aby umožňovala pohodlnú výšku sedenia. Ocenia to nielen ľudia, ktorí majú problémy s kolenami alebo telesne postihnutí, ale aj bežní užívatelia, ktorí dávajú prednosť pohodlnejšiemu prístupu, keďže sedadlo je umiestnené vo výške 50,8 cm, čiže ako pri sedení na stoličke.

Dynamický veslársky trenažér Concept2 je určený pre profesionálnych veslárov, ktorí pretekajú „na vode“. Neodporúča sa pre iných užívateľov, pretože pohyb nôh pri tréningu simuluje pohyb nôh v lodi a pohyb sedadla je minimálny. Nájdete ho teda bežne v lodeniciach, či v priestoroch určených pre tréning profesionálnych veslárov. Na rozdiel od veslárskych trenažérov model D a E sa skladuje vcelku, preto si vyžaduje väčší úložný priestor.

Lyžiarsky trenažér Concept2 (Skierg) ponúka odlišný tréning, pri ktorom si posilňujete hornú časť tela, trup a nohy spôsobom typickým pre lyžovanie. Vďaka pohyblivým rukovätiam, ktoré môžete použiť nezávisle od seba, môžete trénovať techniku súpažného aj striedavého behu. Toto robí lyžiarsky trenažér jedinečným egometrom pre kardio a silový tréning.

Stacionárny bicykel Concept2 BikeErg vám poskytne dokonalú simuláciu jazdy na „outdoor“ bicykli. Na rozdiel od väčšiny stacionárnych bicyklov má BikeErg aj spojku, vďaka ktorej funguje ako bežný bicykel. Pedále sa zastavia hneď ako prestanete pedálovať. Vďaka zotrvačníku, ktorý využíva odpor vzduchu je jazda hladká a nehlučná a jej intenzita závisí od toho ako silno pedálujete.

VŠETKY TRI?

Veslársky trenažér model D alebo E, lyžiarsky trenažér a stacionárny bicykel BikeErg spoločne poskytujú širokú škálu aktivít, ktoré vám pomôžu udržať sa vo forme a bojovať s nudou. Ak máte dostatočný priestor pre umiestnenie všetkých troch ergometrov, potom vďaka kombinovanému tréningu na nich dosiahnete precvičenie maximálneho množstva svalov a zároveň si zvýšite svoju kondíciu.

Odporúčame vám usporiadať ergometre tak, aby smerovali k určitému „záchytnému bodu“. Niektorí športovci chcú mať pri tréningu napríklad výhľad z okna. Iní dávajú prednosť pohľadu na obrazovku monitora alebo počítača, preto veslujú buď v šere alebo chrbtom k oknu. Podsvietená obrazovka na monitore PM5 umožňuje lepšiu viditeľnosť údajov na monitore práve za takýchto podmienok. Nech sa už zameriate na čokoľvek, uistite sa, že ergometre sú usporiadané tak, aby ste sa mohli medzi nimi pohybovať bez nebezpečenstva zakopnutia. Ak v rámci jedného tréningu cvičíte na rôznych typoch ergometrov, potom je výhodné mať stroje vedľa seba ale nie príliš blízko.

PRIESTOR A SKLADOVANIE

Pokiaľ ide o veslárske trenažéry Concept2, pre ich pohodlné užívanie sa odporúča tréningová zóna s rozmerom 122 cm x 275 cm. Takto bude mať veslár dostatočný priestor pre pohyb paží pri veslárskom zábere. Odporúčaný prázdny priestor okolo trenažéra je 183cm x 336cm. Je dôležité, aby mal zotrvačník dostatočný prísun vzduchu a nebol ničím blokovaný Modely D a E majú prepracovaný zámkový mechanizmus, ktorý umožňuje jednoduché oddelenie častí rámu pri doprave a skladovaní. Pomocou liatinových koliesok ľahko premiestnite veslársky trenažér na iné miesto.

Do menšieho priestoru sa vynikajúco hodí lyžiarsky trenažér Concept2. Pri verzii na stenu alebo s voliteľným stojanom budete potrebovať tréningovú zónu s rozmerom 61 x 132 x 216 cm (ŠxDxV). Voľne stojaca verzia je ľahko premiestniteľná práve tam, kde máte práve chuť cvičiť a to vďaka stojanu, ktorý má mobilné kolieska. Lyžiarsky trenažér sa musí skladovať vcelku.
Stacionárny bicykel Concept2 BikeErg sa vďaka malým rozmerom (61 cm x 122 cm) zmestí do väčšiny obytných priestorov. Mobilné kolieska umožňujú jeho jednoduchý presun. Skladuje sa vcelku.

ZÁBAVA

Existuje veľa aplikácií, ktoré môžete použiť pri cvičení na Concept2 ergometroch. Nájdite si tie, ktoré vás budú motivovať. Vďaka držiaku na smartfón budete môcť pri tréningu využiť napríklad aplikáciu ErgData na svojom mobile alebo tablete.

Ak máte v cvičebnej miestnosti dostatočný priestor aj pre umiestnenie TV alebo premietacieho plátna, vezmite do úvahy rôznu úroveň očí pri tréningu - na veslárskom trenažéri (najnižšia poloha), lyžiarskom trenažéri (tréning v stoji) a na BikeErgu-u (sedadlo vo vysokej polohe). Čo sa týka zvuku, je potrebné si uvedomiť, že zotrvačník vytvára v závislosti od intenzity vášho cvičenia určitý hluk. Aj keď ergometre Concept2 nie sú hlučné, väčšina užívateľov si pri tréningu zvýši hlasitosť hudby. Skvelým riešením môžu byť aj bezdrôtové slúchadlá.

PRIPRAVIŤ SA, POZOR, ŠTART!

Naša kompletná rada športových ergometrov ponúka efektívny spôsob zariadenia vašej domácej posilňovne. Pri tréningu noste vhodnú športovú obuv a oblečenie, majte po ruke fľašu s vodou a obohaťte svoj tréning pomocou špeciálnych aplikácií vo svojom smartfóne.